Tur Dönemini Seçiniz
Tur Kategorisi Seçiniz
Tur Takvimi İçin Tıklayın
>>> Tur Takvimi <<<
Otel veya Yer Adı
Giriş Tarihi...
Çıkış Tarihi...
Fiyat
Pansiyon
Kaç Kişi
1.Çocuk
2.Çocuk

Hindistan

HİNDİSTAN HAKKINDA BİLGİ

Dünyanın yüzölçümlerine göre dünyanın yedinci büyük ülkesi olan Hindistan ( 3.287.000 km2) nufus açısından da dünyanın ikinci en kalabalık ülkesidir. (1.300.000.000 kişi). Kuzeydoğusunda Çin Halk Cumhuriyeti, Nepal, Bhutan  Güneyinde Hint Okyanusu batısında Pakistan doğusunda ise Bangladeş ve Myanmar yer alır.

Hindistan 28 adet eyaletten oluşan ve parlamenter demokrasi ile yönetilen Dünyanın en büyük demokrasisidir. Adı Farsça da Indus adından türemiştir. Ülkede 400 den fazla dil ve lehçe konuşulur. Hintçe ve İngilizce ise resmi dilleridir. 

Hinsidtan da ana din ise Hinduizm dir. Bunun dışında İslamiyet, Sihizm, Budizm ve Hristiyanlık Hindistan da ki ana dinler arasında yer almaktadır. 

Ülke nüfüsünun  %80 i tarafından inanılan Hinduizm aynı zamanda geleneklerinin de karmasıdır. Yaklaşık 900 milyon inananıyla Hristiyanlık ve İslam’dan  sonra en büyük üçüncü dindir. Kutsal kitabı olmayan Hinduizm de 3 büyük tanrı Rama, Şiva ve Visnu ya tapılnılsa da onların reenkarne hallerine, reenkarne edenlere veya herkesin içinde bulunan ve kişilerin varlık nedenleri yüce ruha da tapılabilir. Din öğretmenleri Guru lar Hinduizm de büyük önem taşır. Hinduizm de en önemli ilke ise Dharmadır. Kelime 10 dan fazla farklı anlamda kullanılmaktadır. Sıklıkla kullanılan anlamı ile Evrenin gelişimini sağlayan kozmik doğa yasaları anlamına gelmektedir.

HİNDISTAN HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER;

 Hindistan da İnekler tüm kainatın anası ve İlahiliğin dişil yönü  olan tanrıça Devi nin (Vaişnodevi)  sembolü sayıldığı için kutsal ve uğurlu sayılırlar. Bunun için inek ve öküzler caddeler de rahatça dolaşabilmektedirler.

Hindistan da %80 nüfusun inandığı Hinduizm toplumu kastlara bölmektedir. Toplumsal katman veya sınıf olarak tarif edebileceğimiz kast sistemine göre toplum;

Brahmanlar ( rahipler,din adamları)

Kşatriya (Hükümdar sülalesi ve savaşçılar)

Vaisya (tüccar sınıf,esnaf,çifçi)

Sudra (işçiler)

Ve kast sistemine dahil edilmeyen paryalar (dokunulmazlar) vardır.

Kastlar arasındaki ilişki modeli sınırlıdır. Aynı kast dan olmayan kişiler asla birbiri ile evlenemezler.

Dul kalan kadınlar ülkede kötü şans olarak görülür.

Ülke bayrağında bulunan amblem yaşam döngüsünü sergileyen Dharma Chakra sembolüdür.

Satranç Hindistan dan dünya ya yayılmıştır. 6. yy da oynanmaya başlanmış olan satranç da kullanılan taşlar Hint ordusundan esinlenerek geliştirilmiştir.

Dünyanın en çok filmi Hindistan da üretilir. Bollywood olarak adlandırılan Hindistan film produksiyon merkezinde her yıl 800 den fazla film çekilir.

Ülkede 6 farklı mevsim yaşanır. Bunlar yaz,kış,sohbahar,ilk bahar, yaz musonu ve kış musonu dur.

Hindistan turlarınızda mutlaka ziyaret etmenizi önerdiğimiz olmazsa olmaz şehirler;

AGRA;

 Hindistan ın kuzeyinde Uttar Pradeş eyaletinde Yamuna nehri kenarına kurulmuş olan bu şehir Hindistan ın simgesi ve Dünyanın harikalarında biri olarak kabul edilen Tac Mahal e ev sahipliği Yapar. 16.yy ve 19.yy arasında eski bir Hint – Türk imparatorluğu olan Babür İmparatorluğuna başkentlik yapmış olan Agra şehrinde Unesco Dünya mirası listesindeki Agra kalesi ve Agra çarşısı mutlaka ziyaret etmenzi gereken yerlerin başında geliyor.

JAİPUR

 18.yy da kurulan şehir de ilk durağınız Jantar Mantar astronomik gözlem evi. 13 farklı astronomik gözlem aracının  bulunduğu Jantar Mantar 1723 de inşa edilmiş. 27 metre yüksekliğindeki Dünyanın en büyük güneş saati ile birlikte 12 burç ve 24 yıldızlık güneş sisteminin kullanıldığı Yantara Raj oldukça ilginizi çekecek. Jantar Mantar sonrasında ise Man Sagar gölünde 1799 da kurulmuş olan Su Kasrı – Jal Mahal ı ziyaret edebilirsiniz. Son durağınız ise Jaipur un 11 kilometre dışında yer alan yapımına 1550 de başlanıp 1614 yılında tamamlana ve Dünya kültür mirası listesinde yer alan Amber Kalesi. Filler ile yapacağınız kale gezisi sizleri büyüleyecek.

VARANASİ

 Hindularca kutsal sayılan Ganj nehri kıyısında yer alan şehir tanrı Şiva Vishwanat ın şehri olarak bilinir. Hindular bu şehre yaklaşık 2500 senedir hac için gelir. Dindar Hinduların orada ölmeyi, yakılmayı ve küllerinin Ganj nehrine atılmasını istediği şehir her akşam Aarti törenlerine ev sahipliği yapar. Ganj nehri kıyısında Gatlar da gerçekleştirilen Aarti törenleri 2 farklı ayin olarak gerçekleştirilir. Ayrıca Ganj nehri kıyısında pancha Tirthi olarak bilinen 5. Gat da ise yıkanma ritüeli yapılmaktadır. Kutsal su olarak adlandırılan Ganj nehrinde yapılan yıkanma kötülüklerden arınma olarak tanımlanmaktadır.