Tur Dönemini Seçiniz
Tur Kategorisi Seçiniz
Tur Takvimi İçin Tıklayın
>>> Tur Takvimi <<<
Otel veya Yer Adı
Giriş Tarihi...
Çıkış Tarihi...
Fiyat
Pansiyon
Kaç Kişi
1.Çocuk
2.Çocuk
Tur

 

Yurtdışı turlarında Gezigen Turizm olarak uzman kadromuzla sizlere 15 yıldır hizmet vermekteyiz. Dünyanın 65 ülkesinde kendi operasyonlarını düzenleyen Gezigen turizm yurtdışı tur fırsatlarını erken rezervasyonla konuklarına sunuyor. Yurtdışı turlarını dönemsel olarak sitemizden kişi başı büyük indirimlerle almak mümkün. Erken rezervasyon yaptırarak butçenize katkı sağlayın gitmek istediğiniz yurtdışı turunu ucuza alın. Sitemizde düzenli olarak Avrupa dan Afrika ya Uzakdoğu dan Amerika ya kadar çok çeşitli destinasyonlarda ekonomik yurtdışı turları yayınlanmaktadır.Vizesiz yurtdışı turları, Endülüs turları, ispanya turları, vizesiz fas turları, amerika kıta turları, baştanbaşa italya turları, 19 mayıs turları, bayram yurtdışı turları, benelux paris turları, yurtdışı balayı turları, Afrika safari turları, Uzakdogu turları, prag turları, prag gezi notları, hindistan gezi notları, hindistan turları, vizesiz turlar, ucuz yurtdışı turları seçenekleri için gerekli olan link i tıklayınız.

VİZESİZ TURLAR KEYFİNİ ÇIKAR…

 Evraklarını toplamak, vize çilesinden kurtulmak eziyet çekmek istemiyor musunuz? Vizesiz seyahat etmenin keyfini vizesiz turlara katılarak yaşayabilirsiniz.. Dünyanın çok farklı destinasyonlarında vizesiz seyahat imkanı sağlayan vizesiz yurtdışı programlarımız ile Fas turu, Japonya turu, Bangkok turu, pataya turu, Uzakdoğu turları, budva turu, kotor turu, balkan turları, Moskova turu, Beyrut turu, maldiv turları, belgrad turu ve pek yakında kapıdan alınacak vize ile Hindistan turu nu yapabilir tatilinizi keyfe dönüştürebilirsiniz.

Yok ben vize ile seyahat edeceğim İtalya turu, Paris turu, İspanya turu, Barselona turu, Londra turu, Amerika turu, Benelux turu, Amsterdam turu, Endülüs turu ya da vize gerektiren diğer yurtdışı turları programlarından birine katılacağım diyorsanız uzman vize kadromuz bu konuda sizin yanınızda olacak en az evrak ve en hızlı sürede vizenizi almanıza yardımcı olacaktır.. 

Balayı turlarınızı acentamız ile organize edin.. En detaylı tur programlarını dilediğiniz tarihde size özel olarak hazırlayalım. Ekonomik balayı turu için size özel butonu nu tıklayarak bizlerden yardım alabilirsiniz. Maldiv turları, Barselona Kanarya adaları turları, Shyseller, tropikal adalar, Bali turu, Paris turu yada Dünyanın farklı destinasyonlarında size özel balayı paketlerimiz için ofisimizle irtibata geçiniz.

UCUZ UÇAK BİLETİ
Sitemizden ucuz uçak bileti almak artık çok kolay. Uçak butonunu tıklayarak gideceğiniz destinasyonu belirleyin isterseniz tek yön uçak bileti isterseniz çift yön uçak biletinizi hemen satın alın. Türk Havayolları, Lufthansa, Emirates Havayolları ya da diğer dünya havayolları nın tüm biletlerini en uygun fiyatlarla alın, güvenle uçun. 

Orta Avrupa Turu

Sayfa: 1 / 0
Sayfa: 1 / 0

ORTA AVRUPA TURLARI

BUDAPEŞTE HAKKINDA

Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte, Tuna Nehrinin iki yakasında bulunan Buda ve Peşte’nin 17 Kasım 1873 yılında birleşmesiyle oluşmuştur. Buda,  genellikle tarihi kısmı barındırır, Peşte ise modern bir kısımdır. Buda ve Peşte 8 köprü ile birbirine bağlanmaktadır. Berlin’den sonra Orta Avrupa’nın ikinci büyük şehridir.

Buda, Roma toprağı Aşağı Pannonia’nın merkezi Aquin-currida, Peşte ise bir başka Roma kentinin çevresinde gelişmiştir. 1241 yılında Moğol işgali sırasında iki kentte yıkılmış olup işgal sonrasında Kral 4. Bela bir tepenin üzerine Buda Kalesini yaptırmıştır. Buda, 1361 yılında Macarların başkenti olmuştur. 15. yüzyılda, Matthias Corvinus tarafından sağlamlaştırılmış ve kültürel bir merkez durumuna gelmiştir. 1526 yılında Mohaç Savaşı’nda Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman Macarları yenerek Peşte’ye girmiş; 1541’de de Buda’yı almıştır. 1686 yılına kadar Osmanlı egemenliği altında olan Buda ve Peşte, 1699 yılında Karlofça Antlaşması ile Macarlara bırakılmış, 1800 yılından sonra Peşte gösterdiği gelişme sonucunda Buda’yı geride bırakarak kültür ve ticaret merkezi durumuna gelmiştir. 1838 yılındaki taşkından sonra çağdaş ölçülerle yeniden kurulmuştur. Bu arada Buda, büyük ölçüde bir yönetim merkezine dönüşmüştür. 1848-1849 yılları Macar Devrimi sırasında kentler, iki kez Avusturyalılar tarafından işgal edilmiştir. Buda ve Peşte’nin 1872’de birleştirilmesinden sonra Budapeşte, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun iki başkentinden biri olarak hızla gelişmiştir. 1918’de monarşinin yıkılmasıyla, bağımsız Macaristan’ın başkenti olmuştur. İkinci Dünya Savaşı’nda, Budapeşte, Almanlar tarafından hava üssü ve ikmal merkezi olarak kullanılmıştır. 1944-1945 yıllarında Müttefiklerin, özellikle ABD’ nin hava saldırılarından, büyük ölçüde etkilenmiştir. 13 Şubat 1945’te uzun ve kanlı çatışmalardan sonra Sovyet kuvvetlerince Alman işgalinden kurtarılan kent, bu kez 1956 Macar Ayaklanmasında Sovyet güçleriyle halk arasında çıkan çatışmalardan büyük zarar görmüştür.   

BUDAPEŞTE’DE GEZİLECEK YERLER

Orta Avrupa Turlarında Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte’de gezilecek yerler arasında resmi törenler ve kutlamaların yapıldığı Kahramanlar Meydanı yer almaktadır; meydanın ortasında bir sütun ve sütunun altında Macaristan’ın önemli kahramanlarının heykelleri bulunmaktadır. Andrassy ve Rakoczi Caddeleri burada görülecek yerler arasındadır. Parlamento Binası da görülecek yerlerden olup 19. Yy ait Tuna nehri kenarında bulunan bir yapıdır.

Orta Avrupa’da Budapeşte’yi gezerken görülecek yerlerden bir tanesi de Tuna Nehridir. Tuna nehri üzerinde bulunan 3 adadan bir tanesi Budapeşte’dir. Erzsébet Köprüsü; 1903’te inşa edilen fakat II. Dünya Savaşı’yla birlikte 1945’te yıkılan 380 m’lik köprüyü; 21 Kasım 1964’te Pál Sávoly yeniden tasarlamıştır. Balıkçılar Kulesi, Zincirli köprü, Kale ve Mathias Kilisesi, Gellert Tepesi ve Citadella görülecek yerler arasındadır.

VİYANA HAKKINDA

Avusturya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Viyana, Avusturya’nın en kalabalık şehridir.

Viyana, Keltlerin yerleşim merkezi olarak kurulmuştur. Roma İmparatorluğu'nun taşra şehirlerinden biri haline gelmesi Ortaçağ zamanını bulmuş ve daha sonra da Roma-Germen imparatorluğunun sınır kenti olmuştur. Babenberger soyunun yönetimi altında 1156 yılından itibaren Bavyera'dan bağımsız olarak Alman imparatorluğuna bağlı bir dukalık olan Viyana'da Habsburg sülalesi 1273 yılında imparatorluk tacını devralmış ve aralıklarla 1806 yılına kadar tacı ellerinde tutmuşlardır. Bu durum Viyana'nın, 1156 yılından günümüze Avusturya'nın başkenti olduğu anlamına gelmektedir.

VİYANA’DA GEZİLECEK YERLER

Orta Avrupa Turlarında gezilecek yerlerin arasında Liechtenstein Şatosu, Seegrotte Mağarası, Mayerling Av Köşkü, Schön Brunn Sarayı, Hundertwasser House gibi yerler bulunmaktadır. Liechtenstein Şatosu; Hinterbrühl kasabası Viyana ormanları bölgesinde bulunmaktadır. Yine aynı bölgeye yakın Alsergrund kasabasında 12. YY da yapılan Liechtenstein ailesine ait yüksek yapılı sarayın görkemi bütün bölgeden görünmektedir. Av köşkü olarak da kullanılan ve kartal yuvası şeklinde inşa edilen yapı, bölgenin yüksek noktasına kurulmuştur.

Seegrotte; Alçı taşı ve kireçten yapılmış bir maden ocağıdır. Eski zamanlarda Keller Festsall adında Yahudi kökenli bir adam evinin bahçesinde kuyu kazarken aşağılara indiğinde kireç çıktığını görüyor ve düzlükten açtığı bir kapıdan içine doğru ilerliyor. Kireç madeni, kireç çıkardıkça mağara şeklinde uzuyor. Zamanla 1600 metre ilerliyor. 1912 yılında madende çalışan bir işçinin duvara kazmayı vurmasıyla 20 milyon litre su, mağarayı basıyor ve 1000’de yakın insan ölüyor.

Mayerling Av Köşkü; İmparator Franz Joseph ve imaparatoriçe Sisi’nin tek oğulları Avusturya-Macaristan imparatorluğunun veliahtı 1886 yılında avcılığa olan düşkünlüğü nedeniyle Mayerling köşkünü satın alarak av köşkü yapmıştır. 30 Ocak 1889 gecesi Prens Rudolph ile âşık olduğu Macar kontesi Vetsera’nın 17 yaşındaki genç kızı Barones Mary Vetsera ile birlikte ölü bulunmuştur.

Schön Brunn; Viyana’nın merkezinde bulunan Kraliyet sarayının görkemli bahçesi, 1749 yılında imparatoriçe Maria Theresia tarafından yapılmıştır.

Hundertwasser House; 52 daire ve 4 dükkânın, çatısında ise 250 ağacın dikili olduğu bir yapıdır.

PRAG HAKKINDA

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri olan Prag, geçmişte de Çekoslovakya’nın başkentiydi. Orta Bohemya'da Vltava Nehri'nin üzerinde yer almaktadır.

2. Dünya Savaşında çok fazla zarar görmemiş olan şehirde tarihin kalıntılarını en eski halleriyle görmek de mümkündür.

Adolf Hitler 15 Mart 1939'da Prag'a girmek için Alman Ordusuna emir vermiş ve Prag Kalesi'nde bir Alman himayesi olan Bohemya ve Moravya Protektorası ilan edilmiştir. Tarihinin çoğu bölümünde Prag, Çekçe, Almanca ve Yahudi nüfusu ile çok ırklı bir kent olmuştur. 1939'da ülke Nazi Almanyası tarafından işgal edilmiş ve İkinci Dünya Savaşı sırasında Yahudilerin çoğu sürgün edilmiş ve Almanlar tarafından öldürülmüştür.

Savaş sonunda USAAF tarafından çok sayıda bombardımana maruz kalan Prag’da 1,000'den fazla kişi yaralanmış, 701 kişi ölmüş, binalar, fabrikalar ve yüzlerce tarihi yer yıkılmıştır. 5 Mayıs 1945'te, Nazi Almanyasının tesliminden dört gün önce, Almanya'ya karşı bir ayaklanma meydana gelmiş, dört gün sonra Sovyet 3. Şok Ordusu şehre girmiştir. Alman nüfusunun çoğunluğu ya kaçtı ya da savaş sonrası Beneš kararnameleri tarafından ülkeden atılmıştır.

PRAG’DA GEZİLECEK YERLER

Orta Avrupa Turları sırasında Prag’da Hradcany Kale  Bölgesi, Loretta Kilisesi, Cumhurbaşkanlığı Sarayı, yapımının 600 yıl sürdüğü neo-gotik Rönesans ve Barok özellikleri bünyesinde barınan ST.Vitüs  Katedrali, Simyacılar sokağı, Franz Kafka’nın evi, 13. yüzyılda Baş Mimar Peter Parler tarafından yaptırılan üzerinde 31 Aziz Heykelinin bulunduğu  Charles Köprüsü, eski şehir meydanı, 15. yüzyılda inşa edilen üzerinde 12  Havari bulunan tarihi Astronomik saat kulesi ve TYN Kilisesi görülecek yerler arasındadır.